BLACK RAIN FALLOUT10 308WIN - 18" ANODIZED BLACK 20RD
1 in stock
Fast delivery
256-Bit Bank Level Security
100% Secure Payments
Image
Product Description
PRODUCT SPECIFICATIONS:
Dimension     4.40 X 13.75 X 48.50
Height     4.4000
Width     13.7500
Length     48.5000
CALIBER     .308 WINCHESTER
TYPE ACTION     SEMI-AUTOMATIC
RATE OF TWIST     nan
METAL FINISH     COLORED
STOCK MATERIAL     SYNTHETIC
BARREL LENGTH IN INCHES     1.0000
OVERALL LENGTH IN INCHES     34.6600
MAGAZINE CAPACITY     20.0000
DETACHABLE MAGAZINE     Y
HINGED FLOORPLATE     N
SIGHTS     N
STOCK COLOR     BLACK
WEIGHT IN POUNDS     9.15
METAL COLOR     BLACK
TYPE OF RIFLE     MODERN SPORTING RIFLE
CHECKERING     N
RECOIL PAD     N
SWIVEL STUDS     N
OTHER FEATURES:     BILLET
     15″ MLOK HYBRID HANDGUARD
     LIFETIME WARRANTY
     4150 CHROMOLY BARREL
     BITIRIDE COATED BCG
     LUTH-AR MBA1 STOCK, GI GRIP
     DI GAS SYSTEM
     A2 FLASH HIDER
NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND
NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON
NO SALE TO ILLINOIS PICA
Additional Information
UPC
Manufacturer
Black Rain Ordnance
Manufacturer Part Number
BRO-FALLOUT10-SI
State Restriction (IL)
NO SALE TO ILLINOIS PICA
Capacity
20
State Restriction (RI)
NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND
State Restriction (WA)
NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON
State Restriction (OR)
NO SALE TO OREGON
Sights
No
Action
Semi-Auto
ATF Type
MODERN SPORTING RIFLE
Barrel Length
18
Caliber/Gauge
.308 / 7.62 NATO
Length
Rate of Twist
1:10"